OHLASY  SBORU V LYSÉ NAD LABEM
HISTORIEORGANIZACEOHLASYPOZVÁNÍAKTUALITY


Křesťanské vánoce

Předlistopadoví vládci věnovali mnoho úsilí tomu, aby přeznačili obsah vánočních svátků. Když se jim z nich ani po mnohaleté propagandě nepodařilo učinit „svátky míru“, začali je charakterizovat jako „svátky hojnosti a plného stolu“. Z počátečních vznešených ideologických výšin tak v závěru své epochy sklouzli do velmi nízkého materializmu.

Je smutné, že se ty dekadentní doby tak rychle vrátily. Nezpůsobila to ideologie, ale ekonomika. Výrobci chtějí prodávat a vánoce jim k tomu dávají jedinečnou příležitost. Odstředivý tlak tak dnes působí mnohem rafinovaněji než za socialismu. Doprovázejí ho koledy a zdobí charita. Vede však ke stejně nízkému materialismu jako ten předlistopadový.

Křesťanské vánoce nejsou svátky plných stolů a dárky přecpaných skříní. V Bibli v souvislosti s nimi čteme o narození dítěte, které v sobě nese opravený genetický kód lidství. Ten způsobuje, že když to dítě vyroste, nedere se před ostatní, ale obětuje se pro ně. Křesťanské vánoce nás každý rok vyzývají, abychom od onoho dítěte přijali jeho genetický kód.

Emanuel Vejnar

Zpět do ohlasů | Začátek dokumentu


Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Lysé nad Labem lysá