OHLASY  SBORU V LYSÉ NAD LABEM
HISTORIEORGANIZACEOHLASYPOZVÁNÍAKTUALITY


Děťátko a drak

Třetí adventní neděle patří v lyském evangelickém sboru už několik let dětem a mládeži. Bylo tomu tak i letos. Počasí nebylo zrovna nic moc, ale kostel je vytápěn, takže kdo zvládl ranní náledí, tomu už pak bylo hej.

Nejprve dostaly slovo děti. Jejich scénka se jmenovala „Dárek malých pastýřů“. K jesličkám přišli nejprve „velcí“ pastýři. Konstatovali, že narozenému děťátku chybí úplně všechno. A tak mu donesli džbán mléka, lucernu na svícení a teplou ovčí kožešinu. Malí pastýři nic takového neměli a trápilo se tím. Když v noci dopadlo okénkem v jejich salaši na zem světlo jasné hvězdy, sláma krásně zazářila a je to ťuklo: „Přineseme tomu děťátku hvězdu ze slámy!“ A pak už prošlo víc než dvacet dětí kolem „pacholátka“ . Každé mu dalo hvězdu ze slámy a řeklo svou modlitbu. Nejroztomilejší byla asi ta od tříletého Bertíka: „Pane Ježíši, ty jsi můj Ježíšek.“ A protože děti mluvily do mikrofonu, tak je neslyšel jen Pán Bůh, ale i babičky, co seděly vzadu pod kruchtou.

Mládež už předvedla opravdové divadlo. Jmenovalo se „Co pravila věštba“. Byla to pohádka o králi a jeho povedeném astrologovi, princezně, Matějovi a dvouhlavém drakovi, který to tomu zamilovanému párečku pěkně zkomplikuje. Princeznu Serpentínu zatáhne do své sluje a nikdo neví, co se s ní děje. (Kdyby to věděl, tak by se nezneklidňoval.) Urozeným pánům, baronu Flegmiu Horologiovi a vévodovi Ignorovi Eridanovi se jí zachránit nepodaří. Vlastně se o to ani nepokusili. Zajímaly je pouze slíbené „dvě půlky“ království. Ale statečný Matěj draka přemohl. Vlastně se s ním domluvil. Nakonec tedy všechno dobře dopadlo. Matěj dostal Serpentínu a ta strašná dvouhlavá nestvůra získala práci v královské kuchyni. A co že pravila ta věštba? No přece, že někdo tak obyčejný jako Matěj vysvobodí svět!

Zbývá dodat, že nejen herci, ale i autorky obou scénářů, Marie Soukupová a Tereza Provazníková, patří do našeho sboru. Potěšitelný byl i zájem. V kostele jsme napočítali 120 lidí. Ale ještě zbývala volná místa.

Emanuel Vejnar


Zpět do ohlasů | Začátek dokumentu


Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Lysé nad Labem lysá