OHLASY  SBORU V LYSÉ NAD LABEM
HISTORIEORGANIZACEOHLASYPOZVÁNÍAKTUALITY


Ach, ta svoboda

(Nymbursko 5+2; 24.1. 2013)

Totalita měla něco do sebe. Neříkám to jako její obdivovatel. Státní bezpečnost mne ve své Evidenci zájmových osob vedla jako nepřátelskou osobu III. kategorie. V tom špatném se však dařilo i něčemu dobrému. Totalita nás tlačila k sobě. Bylo nebezpečné jít s ní do otevřeného střetu. Projevy, které vycházely z vnitřní distance vůči ní, nám však v devadesáti procentech národa získávaly přátele.

Demokracie učinila této široké vzájemnosti konec. Naposledy jsem si to uvědomil při volbě presidenta. Když jsem před příbuznými mimoděk vyslovil jméno svého favorita, sesypali se na mne jako vosy: „Jediným kompetentním a nezkorumpovaným kandidátem je ten náš!“ Známý automechanik si za odhalení jména osoby své zamýšlené volby na facebooku vykoledoval vedle vulgárních nadávek i bojkot své dílny.

Apoštol Pavel píše v dopise galatským křesťanům, že byli povoláni ke svobodě. Nemají však tuto svobodu užívat k prosazování sama sebe. Tento biblický apel se dá velice dobře aplikovat i na naši současnou společenskou situaci. Byli jsme povoláni ke svobodě! Měli bychom v ní však prosazovat své názory s respektem vůči názorům jiných. Jinak si ze své demokracie opět brzy uděláme totalitu.

Emanuel Vejnar


Zpět do ohlasů | Začátek dokumentu


Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Lysé nad Labem lysá